Kamery leśne stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Wykorzystywane są nie tylko do obserwacji zwierząt, ale coraz częściej korzystają z nich prywatne osoby. Pomagają pilnować obszar, na którym są zamieszczone. Systemy te rejestrują nie tylko dźwięk, ale i obraz, dlatego mają szerokie zastosowanie.
Działanie fotopułapki
Fotopułapka jest to kamera bądź aparat fotograficzny, wyposażony w czujnik ruchu. Oznacza to, że dopiero po wykryciu ruchu wychodzi ze stanu uśpienia i zaczyna nagrywać bądź robić zdjęcia. Niektóre modele nawet wysyłają powiadomienia sms lub e-mail, informując właściciela o zaistniałej sytuacji. Działają również w nocy, dzięki działaniu promieni podczerwonych. Warto zwrócić także uwagę na opcje jej zasilania. Można wybrać baterie lub panele słoneczne. Przy tych drugich nadzorowanie fotopułapka – kamera spada do minimum. O niskim stanie baterii może nas informować ten system także przez sms, jak w przypadku wykrycia ruchu.
Obserwacja zwierząt
Jest to najpopularniejsze zastosowanie kamer leśnych. Pozwalają na oglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku, ocenę populacji gatunków oraz wgląd w stan paśników. Usprawniają także polowanie i minimalizują prawdopodobieństwo spłoszenia zwierzyny.
Leśni złodzieje
Kradzieże drewna z lasów szacowano nawet na kilka milionów złotych! Stało się to ogromną plagą, z którą walkę podjęły regionalne służby, montując systemy fotopułapek. Ich użycie pomogło w odnotowaniu kilka tysięcy przypadków kradzieży drewna. W następnych latach szacowało się ich ogromny spadek.
Wysypiska
Jest to ogromny problem wśród społeczeństwa. Co roku, w ramach akcji „Czysty las”, wywożonych jest ponad 7 tys. ciężarówek pełnych śmieci. Fotopułapki pomagają złapać część osób, które przyczyniają się do tego stanu rzeczy.